Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

FUE Nedir ?

FUE yani Foliküler Ünite Ekstraksiniyonu adı verilen yöntem 2004 yılında tanımlanmış olan ve saç ekiminde kullanılan bir nakil yöntemidir. İlk tanımlandığı zamanlarda aşağıdaki resimde görüldüğü üzere özel bir kalem benzeri alet ile yapılırdı.

Punch Biopsy adı verilen bu yöntemde kullanılan kalem benzeri bir aparatla kılın köküne kadar inilir ve foliküler ünite bir bütün olarak çıkarılırdı. Hastanın örneğin 2000 grefte ihtiyacı varsa bu işlemin tam 2000 kez yapılması gerekirdi. Zaman açısından hem hastaya hem de hekim ve yardımcı sağlık personeline pahalıya mal olan bu yöntem zamanla yerini motorlu sistemlere bıraksa da hala bu yöntemi kullanmakta ısrar eden hekim arkadaşlarımız vardır

Fue Motoru diye bilinen bu yeni yöntemin eski yöntemden tek farkı uygulayıcının folliküler üniteyi manüel olarak çıkarmak zorunda kalmamasıdır. Aslında temel mantık aynı olmakla birlikte yeni yöntemle uygulayıcı ciddi bir zaman kazanmaktadır. Punch Biopsy kaleminin ucundaki aparat bir motora bağlı olup motorun devri istenildiği şekilde ayarlanabilmektedir. Uçların kalınlıkları değiştirilmekte ve donör sahaya göre istenilen lümen çapındaki uçlar takılmaktadır. Fue motorunun tek avantajı tabi ki sadece sağladığı zaman değildir. Ayrıca doku derinliği motor sayesinde istenildiği gibi standart hale getirilebilmekte ve bu da sürekli doku derinliğinin kontrol edilmesi zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Yine Fue Motoru sayesinde daha sık aralıklarla greft alınabilmekte ve aynı miktarlı saha taranması karşılaştırıldığında motorla alınan sahadan daha fazla sayıda greft çıkarılabilmektedir. Motorun bir diğer üstünlüğü de çoklu kökleri yani 2-3 hatta 4 köke sahip olan greftleri parçalama ihtimalinin daha az olması yani folliküler ünitenin bu sayede bütünlüğünü koruma başarısının daha yüksek olmasıdır.

Bu sebeplerle Fue Motoru sayesinde saç ekiminin daha konforlu bir operasyon haline dönüştüğü söylenebilir. Köklerin alınma şekli farklılık göstermesine rağmen kanalların açılması ve ekim aşamaları diğer yöntemlerdekiyle aynıdır.